Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Zánět vedlejších nosních dutin - typy, léčba, rizikové faktory

06. 09. 2023

Zánět vedlejších nosních dutin neboli sinusitida patří k běžným onemocněním. Co je to a kdo je náchylnější k této nemoci? To a další informace naleznete v tomto článku.


Sinusitida způsobuje bolest v obličeji, ucpaný nebo tekoucí nos a někdy i horečku a další příznaky. Obvykle je způsobena běžným nachlazením, ale mohou ji zapříčinit i jiné viry, bakterie, plísně a alergie. 

Co je to sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin)?

Sinusitida je zánět nebo otok tkáně vystýlající dutiny. Často je způsoben bakteriální (zárodečnou) infekcí. Někdy ji způsobují i viry a plísně. Lidé s oslabeným imunitním systémem mají větší pravděpodobnost vzniku bakteriální nebo plísňové infekce dutin. Někteří lidé s alergiemi mohou mít "alergickou plísňovou infekci dutin". Akutní infekce dutin trvá tři až osm týdnů. Infekce dutin trvající déle než osm týdnů se považuje za chronickou.

 

Infekce dutin zastaví normální tok hlenu z dutin do zadní části krku. Drobné vláskovité "smetáčky" se ucpou, když infekce nebo alergie způsobí otok drobných nosních tkání. Otok zadržuje hlen v dutinách. Zánět vedlejších nosních dutin se někdy nazývá také rinosinusitida.

 

Někteří lidé mají tělesné vady, které přispívají k infekci dutin. Nejčastějšími z těchto vad jsou deformace kostěné přepážky mezi oběma nosními dutinami, nosní polypy (nezhoubné výrůstky v nose, které obsahují hlen a zúžení nosních dutin. Lidé s těmito vadami často trpí chronickými infekcemi dutin.

 

sinusitida

 

Co jsou dutiny?

 

Dutiny jsou struktury uvnitř obličeje, které jsou normálně vyplněny vzduchem. Nacházejí se v kostěné struktuře tváří, za čelem a obočím, po obou stranách nosu a za nosem přímo před mozkem. Spojují je úzké průchody.  Dutiny vytvářejí hlen, který odtéká z průchodů v nose. Tato drenáž pomáhá udržovat nos čistý a zbavený bakterií, alergenů a dalších zárodků (patogenů).

 

Normální dutiny jsou vystlány tenkou vrstvou hlenu, který zachycuje prach, bakterie a další částice ve vzduchu. Drobné vlásečnicové výběžky v dutinách odvádějí hlen (a vše, co je v něm zachyceno) směrem k otvorům vedoucím do zadní části krku. Odtud se snáší do žaludku. Tento nepřetržitý proces je normální funkcí těla. Infekce vedlejších nosních dutin v blízkosti mozku může být život ohrožující, pokud není léčena. Ve vzácných případech se může rozšířit do mozku.

 

Typy sinusitidy

Typy sinusitidy popisujeme podle toho, jak dlouho trvá (akutní, subakutní, chronická nebo opakovaná) a co ji způsobuje (bakterie, virus nebo plíseň). Příznaky subakutní sinusitidy trvají čtyři až 12 týdnů. 

 

Akutní sinusitida 

 

Akutní sinusitida je infekce vedlejších nosních dutin, která obvykle trvá sedm až deset dní. Mezi příznaky patří ucpaný (ucpaný) nos, bolest v obličeji a únava. Akutní sinusitida často odezní domácí péčí, ale při akutní sinusitidě, která trvá déle než 10 dní, můžete potřebovat léky.

 

Chronická sinusitida 

 

Chronický zánět vedlejších nosních dutin je zánět vedlejších nosních dutin nebo nosních průduchů, který trvá déle než 12 týdnů. Může se projevovat jako chronická sinusitida bez nosních polypů, chronická sinusitida s nosními polypy a alergická plísňová rinosinusitida. Pacienti mají základní příznaky sinusitidy, kterými jsou hnisavý výtok z nosu, bolest obličeje nebo zubů a nosní obstrukce. Tato aktivita popisuje hodnocení a léčbu chronické sinusitidy a přezkoumává úlohu mezioborového týmu při léčbě pacientů s tímto onemocněním.

 

Opakované příznaky akutní sinusitidy se vracejí čtyřikrát nebo vícekrát během jednoho roku a pokaždé trvají méně než dva týdny.

 

zánět vedlejších dutin

 

Bakteriální a virová sinusitida

 

Většinu případů zánětu vedlejších nosních dutin způsobují viry, například ty, které způsobují běžné nachlazení. Bakterie mohou způsobit zánět vedlejších nosních dutin nebo mohou nakazit po prodělaném virovém zánětu vedlejších nosních dutin. Pokud máte rýmu, ucpaný nos a bolest v obličeji, která neustupuje ani po deseti dnech, můžete mít bakteriální sinusitidu. Příznaky se mohou zdánlivě zlepšit, ale pak se vrátí a jsou horší než původní příznaky. Na bakteriální sinusitidu obvykle dobře zabírají antibiotika a dekongestiva.

 

Plísňová sinusitida

 

Infekce dutin způsobené plísněmi jsou obvykle závažnější než jiné formy sinusitidy. Je pravděpodobnější, že k nim dojde, pokud máte oslabený imunitní systém.

 

Příznaky sinusitidy 

Příznaky sinusitidy jsou podobné bez ohledu na délku trvání nebo příčinu a mohou zahrnovat výtok z nosu, kapání z nosu, ucpání nosu, bolest nebo tlak v dutinách, bolest hlavy, bolest zubů, ztrátu čichu nebo halitózu (zápach z úst). Na rozdíl od dospělých mají děti s sinusitidou obvykle kašel.

 

Protože ne všechny příznaky se projevují v nose nebo vedlejších nosních dutinách, může je jako první odhalit váš zubař nebo lékař a odeslat vás k otolaryngologovi (specialistovi na uši, nos a krk). Pokud se chronická sinusitida neléčí, může vést k dalším závažnějším komplikacím, včetně spánkové apnoe a nosních polypů.

 

Diagnostika infekce vedlejších nosních dutin

Diagnostika závisí na příznacích a vyžaduje vyšetření krku, nosu a vedlejších nosních dutin. Váš lékař bude pátrat po zarudnutí, otok nosních tkání, citlivosti obličeje, zbarveném (nazelenalém) výtoku z nosu nebo špatném dechu. Pokud infekce vedlejších nosních dutin trvá déle než osm týdnů nebo pokud standardní léčba antibiotiky nezabírá, může alergologovi pomoci diagnostikovat problém CT vyšetření vedlejších nosních dutin. Alergolog vám může vyšetřit nos nebo otvory v dutinách. 

 

Pokud je infekce dutin chronická nebo se nezlepšila po několika kolech antibiotik, může kultivace hlenu pomoci určit, co je příčinou infekce. Většina vzorků hlenu se odebírá z nosu. Někdy je však nutné odebrat hlen (nebo hnis) přímo z dutin.

 

Znalost toho, jaký druh bakterie infekci způsobuje, může vést k účinnější antibiotické léčbě. Infekci dutin může způsobovat také plíseň. Potvrzení přítomnosti plísně je důležité. Plísňovou infekci dutin je třeba léčit spíše antimykotiky než antibiotiky. Některé formy plísňové infekce dutin - například alergická plísňová infekce dutin - navíc nereagují na antimykotika a často vyžadují použití perorálních steroidů.

 

Léčba sinusitidy 

Léčba sinusitidy se liší a obvykle se řídí délkou trvání a závažností příznaků. Pokud z hodnocení lékaře vyplývá, že se jedná o bakteriální infekci, budou vám předepsána antibiotika. Antibiotika nebudou podávána u infekcí způsobených viry, protože na tyto infekce nemají antibiotika žádný účinek.

 

Mnoho příznaků spojených s rinosinusitidou lze zvládnout pomocí volně prodejných léků proti bolesti (jako je paracetamol nebo ibuprofen), dekongestiv (přípravky ke snížení otoku nosní sliznice) nebo výplachu nosu.

 

Alergickou sinusitidu lze léčit antihistaminiky, jako jsou Claritin, Zyrtec nebo Allegra. Běžně se používají nosní dekongestiva, která pomáhají zmírnit zánět v nosních cestách. Vzhledem k tomu, že mnoho dekongestiv je nyní dostupných bez předpisu, je běžné, že se těmito léky léčíte sami, než navštívíte lékaře.

 

TIP: Pro potlačení akutních alergických reakcí přináší skvělé výsledky nápoj ze sušených listů rostliny Mitragyna speciosa.

Domácí léčba sinusitidy 

 

Přestože léky mohou pomoci, mnoho případů zánětu vedlejších nosních dutin odezní samo, bez lékařského ošetření. Pokud se u vás toto onemocnění vyskytuje často, mnoho z těchto stejných postupů vám pomůže i při prevenci.

 

  • Zvlhčování vzduchu. V místnostech, kde trávíte hodně času, používejte zvlhčovač vzduchu. Dodržujte pokyny pro pravidelné čištění.
  • Vdechujte parní výpary. Můžete si pustit sprchu a sedět v koupelně nebo vdechovat páru z misky s teplou (ale ne příliš horkou) vodou. Parní výpary uleví ucpaným a oteklým nosním dutinám.
  • Vyzkoušejte nosní solný roztok. Neobsahují sice léky (fyziologický roztok je slaná voda), ale mohou pomoci udržet nosní cesty vlhké.
  • Vypláchněte si dutiny. Výplach nosu slanou vodou může odstranit hlen (a další nečistoty) a udržet dutiny vlhké. Můžete použít například injekční stříkačky s baňkou nebo neti nádoby. K přípravě irigačního roztoku použijte destilovanou, sterilní nebo předem převařenou vodu. Po každém použití přístroj opláchněte a nechte jej vyschnout na vzduchu.
  • Pijte hodně tekutin. Pomohou zředit hlen, což sníží ucpání dutin. Omezte alkohol, který zhoršuje otok.
  • Odpočívejte. Když máte zánět dutin, šetřete se více než obvykle. Dopřejte si dostatek spánku a dejte tělu šanci se zotavit.

 

Rizikové faktory zánětu vedlejších nosních dutin

Někteří lidé mají větší pravděpodobnost onemocnět sinusitidou než jiní. Mezi rizikové faktory patří nosní alergie, astma, nosní polypy (výrůstky) nebo vybočená nosní přepážka. Nosní přepážka je linie tkáně, která rozděluje nos. Vychýlená nosní přepážka není rovná a zužuje průchod na jedné straně nosu. To může způsobit ucpání. Dále také mezi rizikové faktory patří kouření a oslabený imunitní systém. To může být způsobeno nemocemi, jako je HIV nebo rakovina, nebo některými léky. 

 

vybočená nosní přepážka

vybočená nosní přepážka 

 

Zánět vedlejších nosních dutin v těhotenství

Zánět vedlejších nosních dutin mohou být během těhotenství častější v důsledku změn imunitních funkcí a zduření sliznic. Poraďte se s lékařem a zjistěte, které léky je bezpečné používat při zánětu dutin v těhotenství, včetně volně prodejných léků.

 

Záměna sinusitidy 

Infekce vedlejších nosních dutin (sinusitida) se často zaměňuje s rýmou, což je lékařský termín označující příznaky provázející zánět a podráždění nosu. Rýma se týká pouze nosních průduchů. Může být způsobena nachlazením nebo alergií.

 

Alergie mohou hrát důležitou roli při chronických (dlouhotrvajících) nebo sezónních epizodách rýmy. Nosní a vedlejší nosní dutiny jsou oteklé, ucpané a zanícené ve snaze odplavit vdechované částice, které vyvolávají alergie. Pyl je sezónní alergen. Plísně, roztoči a zvířecí srst mohou vyvolávat příznaky po celý rok.

 

Astma je také spojeno s chronickými infekcemi dutin. U některých lidí s chronickým zánětem a podrážděním nosu a/nebo astmatem se může vyvinout typ chronického zánětu vedlejších nosních dutin, který není způsoben infekcí. Vhodná léčba infekce dutin často zlepšuje příznaky astmatu.

 

astma

astma 

 

Neléčená sinusitida 

Zánět vedlejších nosních dutin nemusíte nutně léčit - často odezní sám. Velmi vzácně může neléčená infekce dutin vést k život ohrožujícím infekcím. K tomu dochází, pokud se bakterie nebo plísně rozšíří do mozku, očí nebo blízkých kostí.

 

Je sinusitida nakažlivá?

Sinusitida sama o sobě není nakažlivá. Viry a bakterie, které ji mohou způsobit, však ano. Nezapomínejte dodržovat zásady správného mytí rukou, vyhýbejte se ostatním lidem, pokud jste nemocní.

 

Mohu zabránit zánětu vedlejších nosních dutin?

Neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak zabránit zánětu vedlejších nosních dutin. Některé věci však mohou pomoci. Nekuřte a vyhýbejte se kouři jiných lidí. Často si myjte ruce, zejména v období nachlazení a chřipky, a snažte se nedotýkat obličeje. Vyhýbejte se věcem, o kterých víte, že jste na ně alergičtí. Poraďte se s lékařem, zda nepotřebujete léky na předpis, injekce proti alergii nebo jiné formy imunoterapie.

 

Kdy se obrátit na lékaře?

Kontaktujte svého lékaře, pokud:

 

  • Vaše příznaky trvají déle než 10 až 14 dní nebo se Vaše nachlazení zhoršuje po 7 dnech.
  • Máte silnou bolest hlavy, kterou nezmírní volně prodejné léky proti bolesti.
  • Máte stále příznaky po řádném užívání všech antibiotik.
  • Máte jakékoli změny zraku během infekce vedlejších nosních dutin.

 

Závěr 

V závěru lze říci, že sinusitida je zánět tkání v vedlejších nosních dutinách, který může být způsoben různými faktory, včetně virů, bakterií, plísní a alergií. Příznaky sinusitidy mohou zahrnovat bolest v obličeji, ucpaný nebo tekoucí nos a další nepříjemné symptomy. Léčba závisí na typu a závažnosti onemocnění, přičemž antibiotika jsou často předepisována při bakteriální infekci. Domácí léčba a preventivní opatření, jako je zvlhčování vzduchu a hygiena, mohou také pomoci.

 

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud příznaky trvají déle než 10-14 dní, pokud máte silnou bolest hlavy, nepomáhají volně prodejné léky, nebo pokud se objeví změny zraku během infekce vedlejších nosních dutin. Prevence zánětu vedlejších nosních dutin zahrnuje vyhýbání se rizikovým faktorům, jako je kouření, a dodržování zásad správné hygieny a zdravého životního stylu.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/what-is-rhinosinusitis-1191973

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441934/ 

https://www.webmd.com/allergies/sinusitis-and-sinus-infection

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17701-sinusitis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-sinusitis/symptoms-causes/syc-20351661

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tereza Hoffmannová - Herbalus

 

Bc. Tereza Hoffmannová 

Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 

Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.