0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Chlorella - co to je? Vlastnosti a přínosy této zázračné řasy

02. 03. 2023

Výjimečné nutriční hodnoty lze nalézt i v těch nejnenápadnějších produktech. Jednou z nich je chlorella. Co to je? Jaké má zdravotní vlastnosti? Co ovlivňuje a v jaké formě by se měla užívat?


Chlorella je neobvyklá řasa pocházející z Asie. Ne nadarmo patří k tzv. „superfoods“ , tedy skupině potravinářských výrobků s výjimečnými zdravotními vlastnostmi. Je to opravdová vitamínová bomba - obsahuje kupř. vysoký obsah chlorofylu, aminokyselin a kyseliny listové. Nejčastěji se používá v práškové formě jako přísada do ovocných a zeleninových koktejlů, ale skvěle poslouží i jako doplněk do dezertů, omáček, polévek a těstovin. Dalším způsobem, jak doplnit chlorellu, je užívání tablet.

 

Chlorella - co to je? 

Chlorella je jednobuněčná řasa schopná vykonávat metabolické funkce, vyskytující se především ve studených sladkých vodách. Chlorella byla schválena jako složka potravin Evropskou komisí. Její buněčná stěna hraje velmi důležitou roli, má za úkol chránit před oxidací a teplotou. Tato úžasná řasa vám nejen dodá energii a podpoří odbourávání tuků, ale také pomáhá čistit tělo od těžkých kovů, jako je olovo a rtuť.

 

Rostlina původem z Japonska a Tchaj-wanu je označována jako superpotravina. Chlorella doplňuje každodenní stravu o živiny, jako jsou:

 

 • aminokyseliny: glutamin, alanin, arginin, prolin, fenylalanin, glycin, isoleucin, histidin, leucin, lysin, methionin, ornitin, serin, tyrosin, threonin, valin,
 • polysacharidy: škrob, glukóza,
 • barviva: chlorofyl, alfa-karoten, beta-karoten, lutein, zeaxanthin,
 • polynenasycené mastné kyseliny: kyselina linolová, kyselina alfa-linolenová, kyselina palmitová, kyselina stearová, kyselina olejová,
 • vitamíny: A, B, C, E,
 • minerální látky: vápník, železo, jód, fosfor, hořčík, zinek, měď.

 

Skládá se především z jádra a velkého množství chlorofylu, kterému vděčí za svou intenzivně zelenou barvu, jméno a cenné léčivé vlastnosti. Chlorella má nejvíce chlorofylu nejen ze všech řas, ale dokonce i ze všech rostlin – obsah čistého chlorofylu je od 3 do 5 %. Chlorella je také bohatým zdrojem vitamínů, aminokyselin, cukrů a nukleových kyselin. To vše ji činí nazýváno mimořádnou řasou a patří do skupiny superpotravin, tzv. superfoods, tedy potravinářských výrobků s výjimečnými zdravotními vlastnostmi.

 

chlorella řasa

 

Účinky chlorelly

Mezi unikátní vlastnosti chlorelly patří především detoxikace. Má schopnost vázat a odstraňovat z těla škodlivé látky – toxiny, těžké kovy (kadmium, rtuť, olovo), alkohol, dusičnany, pesticidy a další chemikálie přítomné ve znečištěném prostředí. 

 

Chlorella působí jako přirozený štít, který zabraňuje škodlivým látkám pronikat hluboko do těla. Z tohoto důvodu se doporučuje i lidem, kteří podstoupili chemo- a radioterapii. Navíc urychluje regeneraci jater a podporuje jejich správnou činnost.

 

Chlorella působí jako:

 

 • antioxidant,
 • imunostimulátor,
 • zdroj bílkovin, vitamínů a minerálů,
 • detoxikační prostředek.

 

Chlorella pomáhá zvýšit produkci bílých krvinek odpovědných za boj s bakteriemi a viry. Má antibakteriální vlastnosti, a tím urychluje hojení ran. Prospěšná může být i pro lidi, kteří bojují se zápachem z úst nebo nadměrným pocením. 

 

Je nenahraditelná v případě neduhů z trávicího ústrojí jako jsou častá zácpa, plynatost či záněty střevní sliznice. Kromě toho zlepšuje trávení, snižuje hladinu cukru a špatného cholesterolu v krvi a podporuje hubnutí, což je důležitá informace zejména pro lidi, kteří se snaží zbavit zbytečných kilogramů.

 

chlorella prášek

 

Proč užívat chlorellu?

 

 • detoxikace organismu,
 • boj proti špatnému dechu
 • na kocovinu,
 • snižuje riziko rozvoje rakoviny,
 • posílení imunity,
 • chlorella pomáhá na zácpu a trávení,
 • prevence anémie v těhotenství
 • užitečná v boji proti zácpě,
 • suplementace během veganské a vegetariánské stravy.

 

Chlorellu často doplňují vegani a vegetariáni. Ve 100 g této řasy je až 58 g plnohodnotných bílkovin a dodává také železo potřebné pro správnou funkci oběhového systému. Přestože chlorella může obsahovat nějaký vitamín B12, není nejbohatším zdrojem vitamínu B12 a nenahradí adekvátní suplementaci, což je důležité zejména pro lidi na rostlinné stravě.

 

Detoxikace organismu

 

V alternativní medicíně je chlorella považována za hlavní detoxikační látku. Dnes se chlorella nejčastěji používá především k očistě jater. Játra, jak známo, jsou sama zodpovědná za detoxikaci těla od alkoholu nebo těžkých kovů. V roce 1973 japonští vědci uvedli, že užívání 8 g chlorelly denně zvýšilo vylučování kadmia ve stolici trojnásobně a v moči sedminásobně.

 

Užitečné v boji proti špatnému dechu

 

Jedním z příznaků „znečištění“ organismu může být mimo jiné i zápach z úst. Dalším příznakem může být také nepříjemný zápach potu. Chlorella tím, že očistí tělo od škodlivých látek, také pomůže zbavit se těchto nepříjemných problémů.

 

Chlorella a kocovina

 

Odborníci na výživu tvrdí, že užíváním chlorelly až dvě hodiny před pitím alkoholu se vyhnete jednomu z nejméně příjemných aspektů pití, kocovině. Chlorella doplňuje nedostatek minerálů a živin, které se vyplavují z těla při pití alkoholu.

 

Chlorella může snížit riziko vzniku rakoviny

 

Chlorella vulgaris, odrůda nejčastěji používaná při výrobě doplňků stravy, může snížit riziko vzniku rakovinných buněk.

 

bábovka s chlorellou

Chlorella je oblíbenou ingrediencí při pečení

 

Chlorella posiluje imunitu

 

Chlorella posiluje imunitní systém. In vitro a myší studie ukazují, že stimuluje produkci leukocytů, tedy bílých krvinek. Chlorella navíc obsahuje glykoproteiny s protizánětlivými, antibiotickými vlastnostmi, vlastnostmi snižujícími krevní tlak a cholesterol.

 

Chlorella na zažívání a zácpu

 

Chlorella je prebiotikum. To znamená, že je to vynikající živina pro probiotika. Chlorella působí jako zdroj živin nezbytných pro vývoj probiotických bakterií. Chlorella urychluje rychlost růstu přátelských bakterií Lactobacillus ve střevech. Výsledkem je zlepšení trávení. Usnadňuje také vstřebávání živin. Dokáže zmírnit chronickou zácpu, neutralizovat střevní plyny a bojovat s otravou jídlem.

 

Chlorella může zabránit anémii v těhotenství

 

Chlorella obsahuje velké množství kyseliny listové, vitamínu B12 a železa. Tyto sloučeniny jsou zvláště důležité během těhotenství, protože jejich nedostatek může mít velmi nepříznivý účinek nebo dokonce způsobit defekty během vývoje plodu. Díky obsahu vitamínů a živin dokáže předcházet anémii v těhotenství, ale i problémům s těhotenskou hypertenzí.

 

Alternativa masa ve vegetariánské a veganské stravě

 

Chlorella se vyznačuje neobvykle vysokým obsahem bílkovin. Stojí za to vědět, že na 100 g připadá až 58 g této cenné živiny. Podíl je mnohem příznivější než u produktů živočišného původu. 100 g hovězího masa obsahuje 25-30 g bílkovin, zatímco kuřecího jen 24 g. Bílkoviny obsažené v chlorelle jsou kompletní, protože obsahují esenciální aminokyseliny v poměru nezbytném pro lidský organismus.

 

Chlorella - vedlejší účinky

Řasa Chlorella je tělem velmi dobře snášena a při správném užívání je riziko nežádoucích účinků nízké. Může se objevit alergická reakce, ale takové případy jsou vzácné. Lidé, kteří jsou citliví na slunce, mohou zaznamenat fotosenzibilizační účinek. 

 

Mezi další vedlejší účinky užívání chlorelly patří pocit těžkosti, nadýmání a průjem – to je způsobeno vysokým obsahem vlákniny v této řase. Tyto příznaky však po krátké době spontánně vymizí. 

 

Může také docházet k exacerbaci aknózních lézí souvisejících s detoxikací organismu. Pokud nežádoucí účinky samy nezmizí, poraďte se se svým lékařem.

Chlorella může u některých lidí způsobit:

 

 • otok obličeje nebo jazyka
 • citlivost na sluneční světlo
 • poruchy trávení,
 • akné,
 • únava,
 • apatie,
 • bolesti hlavy,
 • závrať.

 

chlorella v prášku

 

Chlorella - jak užívat?

Dávkování chlorelly je velmi důležité, protože správné množství rozhoduje o její účinnosti. Dospělý člověk by měl přijmout  2 - 5 g během dne. Tablety chlorelly však nejsou jedinou možností, protože ji můžete konzumovat i v práškové formě – pak je denní zásoba 2 – 3g.

 

Prášková řasa se nejčastěji přidává do koktejlů, dortů, omáček a dezertů, ale musíte si dát pozor na charakteristickou rybí příchuť, kterou pokrmům dokážou dodat. Můžete to odstranit jablečným nebo ananasovým džusem. Suplementace by měla trvat dva měsíce, poté se doporučuje pauza. Rozhodně byste neměli tuto řasu konzumovat déle než šest měsíců.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.