0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a získejte dárek zdarma.
Přejít k pokladně
Zpět na články

Migréna s aurou - příčiny, příznaky, léčba. Jak předcházet migréně s aurou?

12. 10. 2022

Určitě jste už slyšeli o migréně a pravděpodobně jste ji už zažili i na vlastní kůži. Ale víte, co znamená pojem migréna s aurou? Jak k ní dochází? Jaké jsou příznaky, léčba a prevence? Přečtěte si náš článek, ve kterém naleznete všechny odpovědi.


Migréna je onemocnění, které je pravděpodobně geneticky podmíněné. Vyznačuje se záchvatovitými bolestmi hlavy a dalšími doprovodnými příznaky. Migréna je jedním z nejčastějších neurologických onemocnění a nejčastěji se vyskytuje u žen.

 

Migréna s aurou - z čeho se skládá?

Záchvaty migrény jsou obecně charakterizovány sledem opakujících se příznaků:

 

 • předzvěst
 • aura
 • bolest hlavy

 

Tyto příznaky trvají dohromady od pár hodin až po několik desítek hodin (od 4 hodin do 72 hodin). Migréna s aurou může propuknout spontánně nebo může být způsobena specifickými faktory, jako je stres nebo menstruace.

 

Migréna je považována za jedno z nejčastějších neurologických onemocnění. Odhaduje se, že záchvaty migrény trpí více než deset procent populace, ale ne každý má migrénu s aurou jako zdravotní problém. Častěji se vyskytuje u žen. První záchvaty migrény se mohou objevit již v dětství, obvykle začínají mezi 25. a 50. rokem života. Migréna, která se objevuje po 50. roce věku, je vzácná a vždy je třeba ji zvlášť pečlivě diagnostikovat.

 

Migréna - příčiny

Příčiny migrény nejsou zcela známy. U poloviny lidí s migrénou se migréna vyskytuje v rodinné anamnéze u jiných členů rodiny. To je jeden z nepřímých důkazů jeho genetického výskytu. Výskyt záchvatů po provokaci vnějšími podněty, např. stresem nebo některými potravinami (čokoláda, sýr), znamená, že genetický podklad migrény souvisí s přecitlivělostí na určité vnější podněty.

 

Migréna - příznaky

Předpokládá se, že k záchvatu migrény dochází v důsledku kontrakce a následného rozšíření mozkových cév. Migréna s aurou začíná vazokonstrikcí, která způsobí krátkou ischemii mozkové tkáně a vznik příznaků aury. Nejpravděpodobnějším faktorem způsobujícím toto zúžení je látka zvaná serotonin, která se uvolňuje z krevních destiček pod vlivem různých provokačních faktorů. Rychle se odbourává a absence jeho vazokonstrikčního účinku způsobuje rychlou vazodilataci a nástup bolesti hlavy.

 

Záchvat migrény se může projevit jako migréna s aurou a migréna bez aury.

 

Migrenózní aura - dočasné neurologické příznaky, které trvají několik minut nebo desítek minut a obvykle bezprostředně předcházejí bolesti hlavy. Nejcharakterističtější je zraková aura, která způsobuje poruchy vidění (tma před očima, světelné záblesky v zorném poli, zhoršení zrakové ostrosti a někdy i ztráta zraku). Případy migrény s vizuální aurou se také označují jako klasická migréna.

 

Aury se mohou projevovat i jinými neurologickými příznaky. Velmi často se jedná o jednostrannou parézu, přecitlivělost nebo abnormální pocity například v podobě brnění. Někdy se stává, že neurologické příznaky aury přetrvávají déle než několik minut, po celou dobu trvání bolesti hlavy a dokonce i několik následujících dní. Takové případy, které jsou naštěstí velmi vzácné, se nazývají kombinovaná migréna.

 

Záchvat migrény mohou předznamenávat i tzv. heraldické příznaky, které se objevují několik nebo i několik hodin předem.

 

Mezi nejčastější příznaky migrény patří:

 • výkyvy nálad,
 • poruchy pozornosti a soustředění,
 • někdy poruchy autonomních funkcí, jako je tělesná teplota, pocení nebo močení a vyprazdňování.

 

 

Migréna - diagnóza

Aby bylo možné správně diagnostikovat migrénu, měla by mít alespoň dva z výše uvedených znaků. Navzdory všeobecnému přesvědčení není jednostranná bolest jejím nejtypičtějším znakem. Nejčastěji záchvat začíná bolestí jednostranně lokalizovanou ve frontotemporální oblasti, ale s rostoucí intenzitou se šíří do celé hlavy.

 

Dalším důležitým znakem migrény pro diagnózu je přítomnost doprovodných příznaků. Patří mezi ně především:

 

 • nevolnost a zvracení,
 • přecitlivělost na světlo, zvuk a další podněty.

 

Nevolnost se u migrény s aurou obvykle objevuje krátce po nástupu bolesti. Může být relativně lehká, pacienti obvykle pociťují nechuť k jídlu, nebo mohou být také velmi závažné a způsobovat pacientovi stejná muka jako bolest. Vzhledem k přecitlivělosti na podněty dávají pacienti přednost pobytu v odlehlé, tmavé a tiché místnosti.

 

Po záchvatu migrény se pacienti často cítí unavení a ospalí. Často si stěžují na mírnou, tupou bolest hlavy nemigrenózního charakteru.

 

Mnoho osob trpících migrénou dokáže identifikovat faktory, které vyvolávají výskyt migrény s aurou. Mezi ně mohou patřit:

 • záchvat migrény na konci pracovního týdne, v sobotu a v neděli (údajně v důsledku uvolnění po stresu);
 • prodloužený spánek - dlouhá fáze spánku, tzv. spánek s rychlými pohyby očí, která se vyskytuje hlavně na konci spánku, může být spouštěčem bolesti hlavy;
 • změna počasí (nejčastěji uváděný důvod migrény).

 

Migréna s aurou - léčba

Léčba migrény by měla zohledňovat tři směry:

 

 1. Pacient by se měl vyvarovat faktorů, které migrénu provokují a zhoršují. Z tohoto důvodu je velmi důležitá identifikace modifikovatelných vyvolávajících faktorů, jako je stres, spánek nebo užívané léky. Odstranění nebo dokonce jen omezení vlivu těchto faktorů může být dostatečně účinné. Neméně důležité je vhodné zvládnutí záchvatu, vypnutí z běžných činností a vyhýbání se nadměrnému světlu nebo hluku. V profylaktické léčbě se používají různé skupiny léků (propranolol, flunarizin, kyselina valproová, topiramát, amitriptylin). Účinnost profylaktické léčby migrény lze posoudit nejdříve po několika měsících pravidelné medikace.

 2. Léčba již zahájeného záchvatu migrény. Většina pacientů je schopna zmírnit bolest analgetickými léky. V případě pokročilého záchvatu migrény, kdy se porucha funkce zažívacího traktu projevuje nevolností nebo zvracením, se však perorálně podávané léky nemohou vstřebat, a tím ani prokázat svůj účinek. Tyto přípravky by se měly užívat na samém počátku záchvatu, než se objeví nevolnost, a v dostatečně vysoké dávce. Spolu s analgetikem by mělo být podáváno antiemetikum.

 3. Pokud jsou jednoduchá analgetika neúčinná, doporučují se deriváty námelových alkaloidů s vazokonstrikčními účinky. Nejsilnějším lékem této skupiny je ergotamin tartrát. V posledních letech se v léčbě akutních migrenózních záchvatů používají také léky zvané triptany. Jsou to nepochybně nejúčinnější léky na přerušení migrenózního záchvatu, ale jasnou překážkou jejich širokého použití je vysoká cena a omezení použití u závažných kardiovaskulárních onemocnění. Ad hoc se používají analgetika (paracetamol, kyselina acetylsalicylová, nesteroidní protizánětlivé léky), ergotaminové deriváty nebo tryptany.

 

Migréna - prevence

Prevence migrény se doporučuje při počtu migrenózních záchvatů vyšším než dva za měsíc. Blokátory beta-adrenergních receptorů jsou považovány za nejúčinnější preventivní přípravky. Pokud jsou neúspěšné, lze použít blokátory kalciových kanálů a při zvláště častých záchvatech, které jsou navíc doprovázeny nepřetržitou bolestí hlavy mezi záchvaty, antidepresiva. Profylaktická léčba výše uvedenými prostředky musí probíhat pod přísným lékařským dohledem, protože všechny mají četné kontraindikace a při nesprávném použití mohou být nebezpečné.

 

Existují jednoduché způsoby, jak podpořit náš organismus v prevenci před migrénovými stavy a obecnou bolestí hlavy. Skvělou cestou je například suplementace CBD. Kanabidiol kromě posílení imunity dodává energii a vitalitu, zlepšuje náladu, ale v tomto případě především zmírňuje bolest. Můžete si dokonce zvolit různé způsoby užívání CBD - kapky (oleje), kapsle či také inhalaci.

 

Další velmi důležitou metodou prevence před migrénou je suplementace hořčíku. Je paradoxní, že se doplňování hořčíku tak velmi podceňuje a zanedbává. Pamatujte, že je třeba vybrat správnou formu hořčíku, v jaké ho budete užívat. Ideální volbou je elementární hořčík jako například bisglycinát nebo aquamin, které oba spolu s dalšími zdraví prospěšnými látkami a vitamíny naleznete v našem novém produktu Magnesium - PRO SPÁNEK.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví a života.