Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Crohnova choroba - příznaky, léčba a dieta

08. 11. 2022

V České republice je zhruba 30 000 osob trpících tímto bolestivým a nevyléčitelným onemocněním. Jak vzniká? Jaké jsou jeho příznaky? Jak proti němu bojovat a jak se při něm stravovat? To všechno jsme pro vás sepsali v tomto článku.


Crohnova choroba je zánět, který může postihnout kteroukoli část trávicího traktu od úst až po konečník. Jedná se o chronické onemocnění s exacerbacemi a remisemi. Příznaky závisí na tom, která část trávicího traktu je postižena, a mohou zahrnovat slabost, bolesti břicha, průjem, horečku, anémii a úbytek hmotnosti. Léčba zahrnuje změnu životního stylu, dietu, farmakologickou a chirurgickou léčbu.

 

Co je Crohnova choroba a jaké jsou její příčiny?

Crohnova choroba (Crohnova choroba, CD; hovorový výraz pro "Crohnovu chorobu") je zánětlivé střevní onemocnění. Může postihnout kteroukoli část trávicího traktu - od úst až po konečník.

 

Nejcharakterističtějším znakem onemocnění jsou segmentální zánětlivé změny v tenkém nebo tlustém střevě, oddělené zdravými úseky. Zánětlivý proces začíná ve sliznici, ale postupně zasahuje všechny vrstvy gastrointestinální stěny, což vede k její destrukci a fibróze, což vede k tvorbě píštělí a striktur. Nejčastějším místem zánětlivých lézí je terminální ileum, dále tenké a tlusté střevo a samotné tlusté střevo.

 

Přesná příčina Crohnovy choroby není známa, ale důležitou roli pravděpodobně hraje střevní mikroflóra, která je modifikována faktory prostředí včetně stravy.

 

Onemocnění má chronický, několikaletý průběh, obvykle se střídají období exacerbace a remise, ale často také příznaky přetrvávají trvale a způsobují významnou invaliditu a nutnost operace v důsledku komplikací onemocnění. U 20-30 % pacientů není při dlouhodobém sledování zjištěna žádná progrese onemocnění.

 

 

Jak častá je Crohnova choroba?

Crohnova choroba se vyskytuje především ve vysoce rozvinutých zemích západní Evropy a Severní Ameriky. Výskyt v zemích EU je 5 osob ze 100 000/rok. Onemocnění obvykle začíná ve věku 15-25 let nebo kolem 50. roku života a vyskytuje se s podobným výskytem u obou pohlaví.

 

Crohnova choroba - příznaky

Mezi celkové nespecifické příznaky patří slabost, horečka a úbytek hmotnosti.

 

Lokální příznaky závisí na umístění, rozsahu a závažnosti lézí v gastrointestinálním traktu. Nejčastěji se vyskytuje u ileitis terminalis a to u 40-50 % pacientů, ileokolitida u 30-40 % a tlustého střeva u 20 %. Mnohem vzácnější je postižení proximálního tenkého střeva a výjimečné je postižení horní části gastrointestinálního traktu nebo apendixu.

 

Klinický obraz závisí na lokalizaci lézí:

 • Klasická forma s postižením terminálního ilea - obvykle začíná skrytě (bez zjevných příznaků), vzácně je začátek akutní. Někdy je prvním příznakem anémie nebo horečka. U většiny pacientů převažují bolesti břicha (obvykle v pravém podbřišku, které se stupňují po jídle) a průjem. Příměs krve ve stolici je vzácná, ale může se objevit i dehtovitá stolice (tj. stolice tmavé barvy, jako dehet). Rozsáhlé postižení tenkého střeva způsobuje malabsorpční syndrom, který se projevuje zejména tučným průjmem (s lesklým povrchem, který se obtížně splachuje do záchodu), dále anémií, hypoproteinémií (snížená koncentrace bílkovin v krvi), nedostatkem vitaminů (zejména B12) a poruchami elektrolytů. Časem se projeví podvýživa a kachexie a u některých pacientů se objeví otoky.
 • Tlusté střevo - nejčastějším a často prvním příznakem onemocnění je průjem. Viditelná krev ve stolici je vzácná. Bolesti břicha jsou časté, zejména pokud je postiženo slepé střevo a ileum.
 • Dutina ústní - bolest v ústech a dásních, afty.
 • Jícen - dysfagie (potíže s polykáním), odynofagie (bolest při polykání)
 • Žaludek a dvanácterník - bolest břicha, zvracení
 • Anální oblast - kožní erupce, vředy, trhlinky, hnisání a perianální píštěle mohou být u některých lidí prvním příznakem onemocnění.

 

Kromě toho se u některých pacientů někdy objeví mimostřevní komplikace, včetně artritidy.

 

Co dělat v případě příznaků?

V případě opakovaného průjmu, bolesti břicha, horečky nebo nevysvětlitelného a neúmyslného úbytku hmotnosti, krvácení z trávicího traktu nebo perianálních lézí (hnisání, trhlinky, píštěle) byste měli navštívit svého praktického lékaře, který stanoví příslušnou diagnózu.

 

Jedinci s diagnózou Crohnovy choroby, u nichž dojde ke zhoršení příznaků onemocnění, by měli neprodleně navštívit svého lékaře, který rozhodne, zda je třeba je léčit v nemocnici, nebo pokračovat v léčbě ambulantně. Některé příznaky onemocnění (např. krvácení do zažívacího traktu nebo neprůchodnost) mohou vést k závažným komplikacím a vyžadují urgentní lékařský zásah.

 

Crohnova choroba - diagnóza

Lékař nejprve zjistí důkladnou anamnézu a poté pacienta vyšetří. Při vyšetření břicha může lékař u některých lidí zjistit abnormální rezistenci (lézi) v pravém podbřišku. Poté pacienta odkáže na další vyšetření. Provádějí se laboratorní vyšetření krve, která pomáhají odhalit a určit stupeň nedostatku a posoudit aktivitu chorobného procesu.

 

Crohnovu chorobu může doprovázet anémie, leukocytóza (zvýšený počet bílých krvinek), hyperplazie (zvýšený počet krevních destiček), zrychlené ESR a/nebo zvýšená hladina CRP, snížená hladina bílkovin, hypokalémie (snížená hladina draslíku). Kromě toho může lékař nařídit test na protilátky proti Saccharomyces cerevisiae (ASCA), který je užitečný pro odlišení od ulcerózní kolitidy, která může způsobovat podobné příznaky jako Crohnova choroba. Dále se provádí vyšetření stolice na kalprotektin a laktoferin - ty jsou užitečné při diagnostice aktivního zánětlivého střevního onemocnění.

 

Dále lékař v závislosti na klinické situaci a na konkrétním pacientovi doporučí pacienta na endoskopické vyšetření, tj. ileokolonoskopii (kolonoskopii s posouzením terminálního ilea), rektoskopii nebo kapslovou endoskopii. Vzorky střeva odebrané při endoskopii se vyšetřují pod mikroskopem (histopatologické hodnocení).

 

 

Lékař může pacienta také odeslat na zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk, CT a magnetická rezonance, aby posoudil tloušťku střevní stěny a šířku lumen a odhalil léze nacházející se mimo lumen trávicího traktu (hnisání, píštěle).

 

U pacientů s nově diagnostikovanou aktivní Crohnovou chorobou (nebo s exacerbací) se provádí také mikrobiologické vyšetření stolice (včetně vyšetření na infekci C. difficile).

 

Na základě anamnézy, vyšetření a výsledků dalších testů může lékař diagnostikovat Crohnovu chorobu. Vzhledem k tomu, že neexistují žádná přísná kritéria pro stanovení diagnózy, zejména aby bylo možné vždy odlišit Crohnovu chorobu tlustého střeva od ulcerózní kolitidy, je u některých pacientů diagnostikována neurčitá kolitida.

 

Crohnova choroba - léčba

Crohnova choroba je chronické onemocnění s exacerbacemi a remisemi. Doposud nebyl vyvinut žádný účinný lék. K recidivě zánětlivých lézí v jiném úseku střeva může dojít i po úplném odstranění primárního ložiska onemocnění. Volba léčby závisí na umístění lézí, závažnosti onemocnění a přítomnosti komplikací. Léčba se modifikuje v závislosti na reakci pacienta na léčbu a její toleranci. Léčba zahrnuje životní styl, dietu, léky (trvalé i při zhoršení) a někdy i chirurgický zákrok.

 

Obecná doporučení zahrnují:

 1. Odvykání kouření - důležité pro prevenci recidivy u pacientů, kteří kouří.
 2. Vyhýbání se dalším faktorům způsobujícím zhoršování - prevence infekčních onemocnění (respiračních i gastrointestinálních), vyhýbání se nesteroidním protizánětlivým lékům (NSAID), nadměrnému stresu.
 3. Doplnění nedostatků - léčba dehydratace, korekce poruch elektrolytů, hypoalbuminémie (nedostatek bílkovin) a anémie a u formy s postižením ilea nebo po jeho resekci nedostatek vitaminu B12.

 

Nutriční terapie se používá jako podpůrná léčba v aktivní fázi onemocnění. U dospělých se k navození remise používá pouze nutriční léčba, s výjimkou pacientů, kteří nesouhlasí s farmakoterapií. Doplňková nebo celková parenterální výživa je důležitá u Crohnovy choroby s píštělemi, syndromu krátkého střeva a při léčbě podvýživy. Adekvátní nutriční léčba je také důležitým způsobem prevence a léčby podvýživy, která je častou komplikací. Se správným nastavením racionálního jídelníčku vám pomůže nutriční terapeut.

 

Farmakologická léčba zahrnuje specifickou a symptomatickou léčbu. Specifická farmakologická léčba zahrnuje:

 

 • protizánětlivé: glukokortikosteroidy (ICS) - perorální prednison nebo prednisolon, budesonid a u vysoce aktivního onemocnění intravenózní hydrokortizon,
 • imunosupresiva: používají se k udržovací léčbě remise - azathioprin a methotrexát,
 • biologické léky: infliximab, adalimumab, vedolizumab, ustekinumab,
 • antibiotika: pro léčbu perianálních píštělí metronidazol, ciprofloxacin, levofloxacin.

 

Symptomatická léčba zahrnuje analgetika - metamizol nebo např. tramadol, při kolikových bolestech anticholinergika, dále antidiarhoika: difenoxylát s atropinem nebo loperamid a při průjmech po odstranění ilea v důsledku zhoršeného vstřebávání žlučových kyselin cholestyramin.

 

Pacienti s Crohnovou chorobou poměrně často podstupují chirurgické zákroky. Nejčastěji se jedná o zákroky související s lokálními komplikacemi (hnisání, píštěle), ale pacienti jsou operováni také pro zúžené, částečně neprůchodné střeva a podezření na rakovinu.

 

Léčba Crohnovy choroby je chronická, spočívá v prevenci relapsů a zmírňování sílení nemoci. Úplné vyléčení je pravděpodobně nemožné, ale existují mírné formy onemocnění, které probíhají bez zhoršování.

 

Vzácným vzdáleným následkem zánětlivého střevního onemocnění je kolorektální karcinom (přibližně 1,5 % pacientů). Dlouhé trvání onemocnění a postižení velké části tlustého střeva jsou faktory, které zvyšují jeho riziko.

 

Crohnova choroba a konopí

Nejdonější studie, jako např. studie z roku 2020 ukazují významné klinické zlepšení u pacientů, kteří léčili symptomy pomoci CBD, tedy nepsychoaktivní látky vyskytující se v rostlině konopí. Nicméně konkrétní přínosy a souvislosti mezi mezi Crohnovou chorobou a CBD jsou stále předmětem zkoumání. 

 

Jako nejefektivnější se u akutních symptomů projevuje CBD konopí, tedy sušina určená k vaporizaci či kouření, která však obsahuje pouze minimální stopy psychoaktivního kanabinoidu THC.

 

Hned v druhé řadě však následuje aplikace CBD oleje ve formě kapek či kapslí, které sice mají menší efektivitu, ale v celkovém obraze jsou doporučovány významně více, jelikož žádným způsobem negativně neovlivńují jiné zdravotní aspekty lidského těla, což se bohužel nedá říci i kouření či vaporizaci.

 

 

CBD olej a kapsle

 

Co dělat po ukončení léčby?

Nepřestávejte užívat léky na vlastní pěst bez porady s lékařem, i když vaše příznaky již dávno vymizely. Chronická léčba v období remise je nejúčinnější metodou prevence relapsu.

 

Během chronické léčby lékař nařizuje kontrolní testy (např. morfologické vyšetření, jaterní testy, stanovení aktivity kreatininu), aby se včas zachytily případné komplikace užívaných léků.

 

Důležitá je také prevence osteoporózy, která je u pacientů s Crohnovou chorobou poměrně častá v důsledku poruch kalcium-fosfátové rovnováhy (např. v důsledku malabsorpce vitaminu D v tenkém střevě a chronické kortikoterapie).

 

Důležité je také endoskopické sledování - u pacientů s anamnézou onemocnění delší než 10 let je nutné sledování kolorektálního karcinomu (kolonoskopie každé 2 roky).

 

crohnova choroba

 

Crohnova choroba - dieta

U Crohnovy choroby není doporučena žádná specifická dieta. Strava by měla být zdravá, tj. pestrá a bohatá na živiny, vitamíny a minerály. V průběhu onemocnění je častá podvýživa a nedostatek minerálů; nedostatek se týká zejména kyseliny listové, železa a zinku.

 

Tip na související článek: Zdravá snídaně - co jíst a čemu se vyhnout?

 

Nejdůležitější je vyhnout se potravinám, které způsobují nebo zhoršují potíže, což mohou být (ale jen u některých pacientů): mléko a mléčné výrobky, pšenice, kvasnice, kukuřice, banány, rajčata, vejce a víno. Pacienti s Crohnovou chorobou by se navíc měli vyhýbat konzumaci nepasterizovaných mléčných výrobků. Doporučuje se také konzumace mírného množství zeleniny a ovoce, zatímco u pacientů se symptomatickou formou onemocnění a s významnou gastrointestinální stenózou by měl být omezen příjem nerozpustné frakce vlákniny (celozrnné pečivo, pohankové vločky, žitné vločky, ječné vločky, pšeničné otruby, žitné otruby, celozrnné těstoviny, hnědá rýže, luštěniny, kapustovitá zelenina, citrusové plody, jablka).

 

Ve stravě je třeba omezit příjem potravin obsahujících nasycené tuky, transmastné kyseliny, umělá sladidla, maltodextrin, karagenan, karboxymethylcelulózu a polysorbát 80. Podobně je třeba omezit potraviny obsahující oxid titaničitý a siřičitany (cukrovinky, hotové dresinky). To je dáno tím, že tyto látky mohou zvyšovat koncentraci zánětlivých markerů v trávicím traktu.

 

Pokud příznaky onemocnění přetrvávají a nedochází ke zúžení trávicího traktu, lze použít dietu s nízkým obsahem fermentovatelných oligo-, di- a monosacharidů a polyolů (low-FODMAP).

 

Je třeba zdůraznit, že tolerance různých potravin se může v závislosti na klinickém a výživovém stavu velmi lišit. Z tohoto důvodu je při výběru optimální diety velmi důležitý individuální přístup k pacientovi a pokud možno spolupráce s gastroenterologem a dietologem.

 

Co lze udělat, abyste se Crohnově chorobě vyhnuli?

Přesná příčina onemocnění není známa a není známo, jak mu předcházet. Jejímu opakování však lze zabránit - nejdůležitější je dodržovat lékařské rady, včetně toho, že přestanete kouřit. Lidé s rodinnou anamnézou zánětlivého střevního onemocnění jsou vystaveni zvýšenému riziku, proto by měli podstoupit důkladnou diagnostiku, pokud se u nich objeví znepokojivé příznaky.

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví a života.