Košík 0 0 Kč Přihlásit se
Zpět na články

Terapie červeným světlem - od astronautů až k nám domů

14. 09. 2023

Zlepšení stavu kůže a vlasů, urychlení regenerace, prevence zranění a další. To jsou jedny z benefitů, které přináší terapie červeným světlem. Co je to, jaké jsou její výhody a rizika? To a další informace naleznete v tomto článku.


Terapie červeným světlem (RLT) je nově se rozvíjející léčba, která slibně působí na mnohé aspekty lidského zdraví. Mnozí vědci ale tvrdí, že je třeba provést další klinické studie, aby se potvrdila její účinnost.

Co je to terapie červeným světlem?

Terapie červeným světlem (RLT) je ošetření, které využívá červené světlo o nízké vlnové délce ke zlepšení vzhledu pleti, například ke zmírnění vrásek, jizev, zarudnutí a akné. Uvádí se také, že slouží k léčbě dalších zdravotních potíží.

 

K dnešnímu dni probíhá mnoho výzkumů, zveřejňují se malé studie a na internetu se hodně diskutuje o účinnosti terapie červeným světlem pro všechny typy zdravotního využití. Výsledky některých studií sice ukazují slibné výsledky, ale plná účinnost terapie červeným světlem ještě nebyla stanovena.

 

Jak funguje terapie červeným světlem? 

RLT funguje na základě opakovaného vystavování pokožky nízkému červenému a blízkému infračervenému světlu po určitou dobu. Při nízkých vlnových délkách červené světlo nevytváří teplo a podle výzkumu z roku 2013 proniká do kůže 1 až 2 milimetry.

 

Toto vystavení červenému světlu může v buňkách vyvolat pozitivní biochemický účinek, který posiluje mitochondrie, v nichž se vytváří buněčná energie. RLT toho může dosáhnout tím, že zvyšuje transport elektronů, spotřebu kyslíku a hladinu ATP (adenosintrifosfátu). Zvýšením energie mitochondrií mohou buňky fungovat efektivněji a také se omlazovat a opravovat. 

 

LED diody získávají na popularitě oproti laserům jako vybraný zdroj světla pro RLT, protože jsou neablativní a netermální. Navíc podle výzkumu z roku 2013 mohou pomáhat zvýšit průtok krve, snižovat zánět a zvýšit hladinu kolagenu

 

terapie červeným světlem

 

Jak se vyvinul zájem o terapii červeným světlem?

NASA původně začala experimentovat s terapií červeným světlem při růstu rostlin ve vesmíru a poté při hojení ran u astronautů. Stejně jako v případě mnoha jiných vývojových trendů se začaly zkoumat i další možnosti využití.

 

Ve skutečnosti je terapie červeným světlem již široce lékařsky akceptována v rámci fotodynamické terapie. Při této terapii se k aktivaci fotosenzibilizujícího léčiva používá nízkovýkonné červené laserové světlo. Vzájemným působením vzniká chemická reakce, která ničí buňky. Používá se k léčbě některých kožních onemocnění, včetně rakoviny kůže a lupénky, akné a bradavic a dalších typů rakoviny.

 

Potenciální přínosy terapie červeným světlem

Je důležité mít na paměti, že mnohé z publikovaných studií využívajících červené světlo jako terapii jsou často malé (méně než 30 osob), na zvířatech nebo laboratorní studie. Většina lékařů se proto shoduje, že je zapotřebí kvalitnějšího výzkumu s větším počtem lidských účastníků. Předběžné vědecké výsledky však vypadají velmi slibně. Zde jsou některé ze stavů, které vykazují potenciál pro léčbu pomocí terapie červeným světlem.

 

Zlepšení stavu kůže a vlasů

 

Použití světla k ovlivnění pozitivních změn na kůži není novým konceptem. Ve skutečnosti dermatologové používají různé vlnové délky světla při léčbě již více než 50 let. S ohledem na to je jedním z nejčastěji uváděných přínosů terapie červeným světlem zlepšení stavu pokožky. Používá se k řešení známek stárnutí a poškození kůže, jako jsou jemné linky, vrásky a stařecké skvrny, a to stimulací tvorby kolagenuZde je několik konkrétních údajů, které podporují tyto možnosti využití červeného světla.

 

Jemné linky a vrásky - studie z roku 2020 v časopise Journal of Drugs in Dermatology zjistila, že fototerapie světelnými diodami (LED) může být účinná, pokud jde o léčbu stárnoucí pleti, přičemž terapie červeným světlem slibuje pozitivní účinky na omlazení pleti díky posílení fibroblastů - které vytvářejí kolagen a následně dodávají pleti strukturu, pevnost a pružnost.

 

Akné - světelná terapie se již léta používá k léčbě akné, zejména ve spojení s léky a terapiemi, které mají zvýšit absorpci světla. V souladu s tím se zkoumá terapie červeným světlem jako léčba akné. Jedna nedávná malá studie ukázala, že léčba akné pomocí terapie červeným světlem snížila výskyt mírných a středně závažných pupínků o 36 %.

 

akné1

akné

 

Zjizvení - kožní fibróza (tj. zjizvení) ročně postihne více než 100 milionů lidí na celém světě. Ačkoli je třeba provést více klinických studií, přibývá důkazů, že terapie červeným světlem může pomoci modulovat klíčové vlastnosti buněk, které přispívají ke vzniku jizev. V tomto případě se terapie červeným světlem používá ke snížení produkce kolagenu v jizevnaté tkáni, což podle Dr. Ilyase zlepšuje nebo zabraňuje ztluštění jizev.

 

Hojení ran - obtížně se hojící rány, jako jsou diabetické vředy, představují velký problém při ošetřování kůže. Terapie červeným světlem se však ukazuje jako slibná, pokud se používá k urychlení hojení. Vědci předpokládají, že k tomuto potenciálně pozitivnímu účinku terapie červeným světlem může opět přispět zvýšení aktivity buněčných mitochondrií, proliferace fibroblastů a produkce kolagenu.

 

Růst vlasů - bylo prokázáno, že terapie červeným světlem snižuje účinky androgenní alopecie, nejčastější formy vypadávání vlasů způsobené genetickou predispozicí k nadměrné reakci na androgeny, jako je testosteron, kdykoli po pubertě. 

 

Snížením zánětu a zvýšením průtoku krve a prokrvení pokožky hlavy má potenciál přivést do této oblasti více buněčné aktivity (a živin). Nedávné studie naznačují, že používání terapie červeným světlem může podpořit zvýšení tloušťky a hustoty vlasů, ale je třeba provést další výzkum.

 

TIP: Pro správné hojení kůže vyzkoušejte naši CBD MAST ORIGINÁL, která pomáhá urychlovat hojení různorodých ran, poškození kůže a pomáhá také těmto problémům předcházet.

 

Úleva od příznaků chronických onemocnění/snížení bolesti

 

Jedním z možných využití terapie červeným světlem je léčba chronických bolestivých stavů, jako je fibromyalgie. Podle nejnovějších výzkumů může terapie červeným světlem snížit také bolest při neuropatii. Kromě toho může zmírnit bolestivé vedlejší účinky některých způsobů léčby rakoviny. 

 

Zlepšení odbourávání tuků

 

Ačkoli se terapie červeným světlem propaguje jako prostředek k odbourávání tuků a hubnutí, porota je v tomto ohledu stále ještě v nejistotě. Existuje však několik studií, které ukazují, že aplikace červeného světla může ovlivnit adipocyty (buňky, které ukládají tuk).

 

Jedna starší studie publikovaná v časopise Obesity Surgery v roce 2011 zjistila, že když bylo 40 dospělých s nadváhou pravidelně vystaveno terapii červeným světlem, jejich adipocytární buňky uvolňovaly triglyceridy, což vedlo k úbytku tuku. Účastníci této studie ztratili během čtyř týdnů přibližně 2,1 cm obvodu těla.

 

Další studie z roku 2015, které se zúčastnilo 64 žen žijících s obezitou a která byla publikována v časopise Lasers in Surgery and Medicine, zjistila, že terapie červeným světlem může v kombinaci s cvičením zvýšit úbytek tuku. 

 

Ve studii dvě skupiny třikrát týdně po dobu 20 minut cvičily a poté dostávaly terapii červeným světlem nebo placebo světelnou terapii. U těch, kteří cvičili a poté podstoupili terapii červeným světlem, došlo k většímu snížení tukové hmoty, což naznačuje, že terapie červeným světlem může zlepšit metabolickou nepružnost.

 

Urychlení sportovní regenerace a prevence zranění

 

Světlo může urychlit proces dýchání v buňkách a zvýšit ATP a další mechanické faktory. Stimulujete tak buněčnou energii a povzbuzuje schopnost organismu opravovat se. Z tohoto důvodu může být terapie červeným světlem slibná, pokud jde o léčbu a prevenci řady onemocnění pohybového aparátu, včetně zánětu šlach a syndromu karpálního tunelu.

 

TIP: Kanabidiol, neboli CBD, obsažený například v kapkách, kapslích či sušině konopí významným způsobem ovlivňuje regeneraci a zároveň zkvalitňuje spánek, během kterého se odehrává nejpodstatnější část regenerace.

 

cbd2

 

Je terapie červeným světlem účinná?

Většina odborníků tvrdí, že zatím neví, zda je RLT účinná pro všechny její deklarované účely. Většina z nich tvrdí, že dosud zveřejněné studie ukazují určitý potenciál pro určité stavy, ale že je třeba provést další studie. Terapie červeným světlem je stále novou léčebnou metodou, která vyvolává rostoucí zájem. 

 

Zlatým standardem studií, které mají určit, zda je výrobek účinný, je randomizovaná, placebem kontrolovaná studie. To znamená, že určitý počet lidí se stejným rozsahem charakteristik (věk, hmotnost, rasa, pohlaví atd.) dostane buď studijní léčbu, nebo placebo (falešnou nebo "předstíranou" léčbu) pro léčbu stejného onemocnění. 

 

Některé studie zahrnují také srovnání s jinou běžně používanou léčbou. Výsledky pak mohou být porovnávány mezi nově vzniklou léčbou oproti žádné léčbě (placebo skupina) nebo oproti "současné standardní" léčbě. Mnohé z publikovaných studií využívajících RLT zahrnovaly pouze malý počet osob, neobsahovaly placebo skupinu, nebyly prováděny na lidech (studie na zvířatech) nebo se omezovaly na samotnou buněčnou tkáň. Většina vědců tvrdí, že dosavadní výsledky vypadají slibně, ale že je zapotřebí více kvalitních studií s větším počtem lidí.

 

Je terapie červeným světlem bezpečná?

Zdá se, že terapie červeným světlem je bezpečná a není spojena s žádnými vedlejšími účinky, alespoň pokud se používá krátkodobě a podle pokynů. Tato terapie není toxická, není invazivní a není tak drsná jako některá lokální ošetření kůže. Na rozdíl od rakovinotvorného ultrafialového (UV) světla ze slunce nebo solárií nepoužívá RLT tento typ světla.

 

Při nesprávném použití výrobků - třeba při příliš častém používání nebo při použití v rozporu s návodem - však existuje možnost poškození pokožky nebo očí (pokud nejsou chráněny). Dlouhodobá bezpečnost přístrojů, které využívají terapii červeným světlem, zatím není známa.

 

Nejbezpečnější možností je navštívit dermatologa nebo kvalifikovaného, vyškoleného kosmetického terapeuta. Dermatolog se může ujistit, že stav vaší pleti odpovídá vašemu názoru, a může s vámi probrat výhody terapie červeným světlem a další možnosti léčby.

 

Za jak dlouho se dostaví výsledky terapie červeným světlem?

Odborníci se shodli, že na tuto otázku je obtížné odpovědět vzhledem ke všem proměnným. Výsledky se mohou projevit okamžitě, nebo naopak nemusíte nikdy zaznamenat dramatickou změnu. Výsledky mohou ovlivnit různá zařízení, frekvence ošetření a vaše individuální pleť.

 

červené světlo

 

Jak se liší terapie červeným světlem od terapie modrým světlem?

Terapie červeným a modrým světlem pracuje s různými vlnovými délkami světla a působí na pokožku odlišně. Červené světlo se používá k léčbě zánětů, drsnosti pleti a jemných vrásek, zatímco modré světlo se používá jako léčba akné díky způsobu, jakým modré světlo působí na bakterie.

 

Některé výrobky umožňují použití "kombinovaného světla", kdy se současně zapne červené i modré světlo. Odborníci to ale nedoporučují, protože většina vědeckých výzkumů a léčebných postupů byla provedena s použitím jednotlivých barev světla, nikoliv jejich kombinací.

 

Rozdíl mezi TRL a léčba infračervenou saunou

Sauny využívají k dosažení biologických účinků teplo, zatímco přístroje pro terapii červeným světlem nedosahují výsledků pouze pomocí tepla. Infračervené sauny fungují na základě ohřevu předmětů uvnitř saunové místnosti, na rozdíl od ohřevu samotného vzduchu jako tradiční sauny. K tomu využívají dřevěné uhlí, uhlíková vlákna nebo jiné typy vyzařujících povrchů, které dodávají infračervené teplo.

 

Teplo je forma stresu, která může mít určité zdravotní účinky, například zlepšuje kardiovaskulární zdraví, detoxikaci a fyzickou výkonnost. Účelem terapie červeným světlem je však vyzařování světla přímo do pokožky, které pozitivně ovlivňuje buňky, spíše než použití tepla.

 

Závěr

Terapie červeným světlem je účinná léčebná metoda, která má mnoho potenciálních výhod. Nejnovější klinické údaje naznačují, že terapie červeným světlem může mimo jiné pomoci při léčbě bolesti svalů, zánětu a akné. 

 

I když jsou nové výzkumy slibné a ukazují, že terapie červeným světlem je bezpečná a účinná léčba, mnoho studií má střet zájmů nebo jiná omezení. Ke zjištění dlouhodobých dopadů terapie červeným světlem na zdraví bude zapotřebí dalšího výzkumu.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje: 

https://jddonline.com/articles/light-emitting-diode-phototherapy-for-skin-aging-S1545961620P0359X/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/phpp.12769

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848333/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20393809/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26220050/ 

https://www.health.com/red-light-therapy-benefits-7693320

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tereza Hoffmannová - Herbalus 

 

Bc. Tereza Hoffmannová 

Narozena 5. 8. 2000 v Třinci 

Vystudovala jsem biologii a geografii. Řadím se mezi milovníky přírody, hor a také se zajímám o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví.