0 0 Kč Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 Kč K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 1 000 Kč. Přejít k pokladně
Zpět na články

Kava kava (pepřovník opojný) - účinky, vlastnosti, rizika

25. 02. 2023

Co je to kava kava neboli pepřovník opojný? Od kud tato rostlina pochází a jak se dostala do Evropy? Jaké má účinky, přínosy a rizika? V tomto článku naleznete všechny informace, které by vás o této úžasné rosltině mohly zajímat.


Existuje přírodní antidepresivum, které zlepšuje náladu a uvolňuje? Ano, je jich hned několik a rostlina kava kava patří mezi jedny z nich. V České republice je kava kava známá také jako pepřovník opojný (latinsky Piper Methysticum). Díky svému psychoaktivnímu účinku je kava kava jedním z kontroverzních rostlinných materiálů. Kontroverze a obavy však pramení (jak už to většinou bývá) zejména z neznalosti.

 

Co je kava kava?

Kava kava (Piper methysticum) je rostlina z čeledi pepřovitých. Má podobu stálezeleného keře, který dosahuje výšky 3 až 7 m a šířky 2 až 5 m. Části keře, které jsou proslulé svými pozitivními vlastnostmi, jsou kořeny a oddenky.

 

Název rostliny je trochu zavádějící, protože je spojován a mylně zaměňován s povzbuzující kávou na bázi kofeinu, kterou většina z vás moc dobře zná. Ve skutečnosti je většinou účinek kava kava téměř opakem stimulujícího kofeinu (záleží však na konkrétním typu a množství).

 

Kava kava má hořkou chuť, jak napovídá jeho rodné jméno. Ava totiž znamená v polynéštině právě “hořká chuť”.

 

kava kava (pepřovník opojný)

Wiki Commons - Kava Kava (Pepřovník opojný)

 

Odkud pochází kava kava?

Pepřovník opojný pochází z ostrovů Polynésie, které se nacházejí v Pacifiku. Výskytem kavy kavy jsou zejména následující ostrovy:

 

 • Vanuatu;
 • Fidži;
 • Francouzská Polynésie;
 • Havaj;
 • Mikronésie.

 

Je známo, že původní obyvatelé těchto ostrovů používali kava kava již po tisíciletí jako nápoj při obřadech a společenských událostech. První Evropané, kteří objevili tuto rostlinu, byli pravděpodobně nizozemští objevitelé Willem Schouten a Jacob Le Maire v roce 1616, kteří přistáli na Tonga a Fidži a poznamenali si použití rostliny kava kava. S jistotou lze však říci, že pro Evropany byla kava kava objevena a dovezena právě v období výprav Jamese Cooka.

 

V 18. a 19. století se kava kava stala populární mezi evropskými námořníky, kteří ji používali jako náhradu za alkohol. Tento trend se rozšířil i do Austrálie a na Nový Zéland, kde byla kava kava užívána jako alternativa k alkoholu a kávě.

 

V dnešní době se kava kava prodává jako doplněk stravy a je známá pro své uklidňující účinky. Přestože je kava kava ve většině světa legální a dostupná bez lékařského předpisu v některých zemích se jedná o regulavanou či dokonce zakázanou látku.

 

kava kava ceremoniál

Wiki Commons - Kava ceremony, Samoa

 

Jaké látky obsahuje kava kava?

Rostlina kava kava obsahuje biologicky aktivní látky zvané kavalaktony. Dosud jich bylo detekováno 18. Patří mezi ně: dihydrokawain, dihydromethysticin, yangonin a kawain. Čím vyšší je obsah kavalaktonů, tím silnější je účinek. Nejvyšší koncentrace těchto látek se nachází v kořenech kava kava.

 

Kromě kavalaktonů rostlina obsahuje také malé množství chalkonů a alkaloidů.

 

Druhy kava kava

Pepřovník opojný je nabízen v různých variantách (kořen, extrakt, mikronizovaný prášek). Stojí za připomenutí, že každý z nich se liší obsahem jednotlivých kavalaktonů, a tím i potencí a působením. 

 

Existuje zároveň několik druhů kava kava, z nichž každý má své vlastní charakteristiky a vlastnosti. Některé z nejznámějších druhů kava kava jsou:

 

 • Noble kava - tento druh kava kava je nejvíce ceněný pro své uklidňující účinky a nízký obsah toxických látek. Má jemnou chuť a používá se zejména pro rituální účely a jako přírodní relaxant.

 

 • Tudei kava -  obsahuje vyšší množství toxických látek a má silnější a hořčejší chuť. Je méně často používán kvůli svým vedlejším účinkům.

 

 • Isa kava - má nižší obsah toxických látek než Tudei kava, ale vyšší než Noble kava. Používá se pro své stimulační účinky a méně často pro uklidnění.

 

 • Palisi - tento druh kava kava má nejsilnější stimulační účinky a používá se pro zvyšování energie a soustředění. Obsahuje však vyšší množství toxických látek než Noble kava.

 

 • Melo Melo - tato odrůda se používá pro své silné sedativní účinky a je také považován za nejvíce toxický druh kava kava.

 

Je důležité si uvědomit, že účinky a bezpečnost jednotlivých druhů kava kava mohou být různé, a proto je důležité se poradit se zkušenou osobou či odborníkem na bylinné přípravky před použitím jakéhokoli druhu kava kava.

 

kava kava nápoj

Tradiční způsob podávání nápoje kava kava

 

Jaké vlastnosti má kava kava?

Vlastnosti, kterými je pepřovník opojný známý, lze konvenčně rozdělit na:

 

 • Kulturní – nápoj kava mohly dříve konzumovat pouze vybrané sociální skupiny. Po staletí to byl rituál při obřadech. Dnes se na ostrovech v západním Pacifiku stále pijí nálevy kava kava. Někteří ji používají jako každodenní nápoj, jiní používají vlastnosti pepřovníku jen příležitostně při společenských akcích, např. místo alkoholu.

 

 • Léčivé - pepřovník opojný je užívaný při léčbě problémů se spánkem, úzkosti, poruch nálady a premenstruačních symptomů.

 

 • Relaxační - související s fungováním limbického systému a uklidněním organismu.

 

Účinky kava kava

Kava kava má několik vlastností a účinků, které ji dělají zajímavou rostlinou. Zde jsou některé z hlavních vlastností a účinků kava kava:

 

 • Uklidňující účinky - kava kava má uklidňující a relaxační účinky na tělo a mysl. Díky tomu se používá k léčbě úzkosti, stresu a nespavosti.

 

 • Analgetické účinky - kava kava má mírné analgetické účinky, což znamená, že může pomoci s bolestí svalů a kloubů.

 

 • Stimulační účinky - Některé druhy kava kava mají stimulační účinky, což znamená, že mohou zvyšovat energii a zlepšovat soustředění. Tyto druhy kava kava se používají jako přírodní náhrada kofeinu.

 

 • Antimikrobiální účinky - kava kava má také antimikrobiální účinky, což znamená, že může pomoci s infekcemi způsobenými bakteriemi a plísněmi.

 

 • Ochranné účinky na játra - pepřovník může mít pozitivní účinky na játra a může pomoci s detoxikací těla. Některé druhy a nadměrné užívání však mohou játra naopak nadměrně zatěžovat.

 

Je důležité si uvědomit, že vlastnosti a účinky kava kava jsou ovlivněny druhem a způsobem přípravy rostliny, protože různé druhy kava kava mají různé množství a poměr účinných látek. 

 

TIP: Obdobné účinky jako kava kava má také jiná rosltina - Kratom.

 

kava kava prášek

Prášek z kořene rostliny pepřovníku opojného

 

Je kava kava legální v ČR a ve světě?

Kultura pití kava kava má na ostrovech Polynésie dlouhou tradici. Na počátku roku 2000 se objevily alarmující zprávy o toxických účincích papřovníku opojného na játra, což mělo za následek dočasný zákaz prodeje v některých zemích. Důkladný výzkum naštěstí nepřinesl důkazy o hepatotoxicitě kava kava, která se tak v Austrálii, Evropě a Spojených státech stala opět legální.

 

Ve světě se můžete setkat s tzv. kava bary, tedy místa, kde se podávají produkty připravené z práškových kořenů ušlechtilé rostliny kava kava, včetně nápojů.

 

V ČR se právní status kava kava měnil poměrně dynamicky. Pepřovník opojný byl v roce 2002 zakázán a zařazen na seznam nebezpečných látek. Poté, co byly vyvráceny falešné zprávy o poškození jater, které měl působit, byl opět z tohoto seznamu vyřazen.

 

Nyní lze tedy kava kava v České republice zakoupit, držet i užívat, nicméně prodejci by neměli informovat o jejich účincích (a nesmyslně tedy ani rizicích).

 

Jaké jsou rizika a vedlejší účinky užívání pepřovníku opojného?

Někteří lidé mohou po konzumaci kava zaznamenat některé vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří:

 

 • bolesti hlavy a závratě;
 • průjem;
 • zvýšená ospalost;
 • vyrážka či jiné příznaky viditelné na kůži.

 

Škodlivý účinek kava kava je spojen především s příjmem jiné rostlinné látky, jakož i určité skupiny drog. Suroviny rostliny kava kava z nekontrolovaných plodin mohly být také kontaminované těžkými kovy či plísněmi.

 

Kdo by neměl užívat kava kava?

Užívání kava kava je třeba důkladně promyslet a ideálně konzultovat s lékařem či odborníkem. Přípravky obsahující kava kava nesmíte užívat při farmakologické léčbě duševních poruch antidepresivy, včetně deprese a úzkostných poruch. Zákaz je oprávněný, protože kava může interferovat s antidepresivy. Kromě toho je použití kava vyloučeno v následujících případech těhotenství a kojení či anamnézy přecitlivělosti na kavalaktony.

 

Souhrn

Kava kava je rostlina, která je tradičně používána jako sedativum a anxiolytikum v některých tichomořských kulturách. Obsahuje řadu účinných látek, včetně kavalaktonů, které mají potenciálně uklidňující účinky na nervový systém.

 

I když kava kava může být užitečná pro některé lidi, existují i rizika a vedlejší účinky spojené s jejím užíváním. Proto je důležité si uvědomit, že kava kava by neměla být užívána bez dostatečných informací o účincích a rizicích a že by měla být užívána s opatrností a v souladu s pokyny na obalu.

 

Pokud se rozhodnete vyzkoušet kava kava, je důležité si koupit kvalitní produkt od důvěryhodného prodejce a dodržovat doporučené dávkování.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Použité zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30396607/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9855570/

https://rb.gy/mj0rom

 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Kdo je autorem tohoto článku? 

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narozen 4.7.1992 v Třinci
Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví.
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus, kde stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí v různých fyzických či psychických aspektech zdraví.